W REMEDIANT W PRAKTYCE

Przykład działania preparatu – basen portowy przy Jeziorze Ewingi

Jezioro Ewingi to zbiornik wodny na Pojezierzu Iławskim o powierzchni ponda 525 ha.

W 2013 roku w miejscowości Zalewo została oddana do użytku nowoczesna przystań żeglarska. Zdjęcia poniżej obrazują kształt jeziora i wydzielony basen portowy należący do przystani, który stał się przedmiotem zainteresowania firmy BIO-GEN.

Jezioro Ewingi to zbiornik mocno zeutrofizowany. W latach dziewięćdziesiątych zlokalizowane w pobliżu garbarnia i hodowla trzody chlewnej zrzucały do jeziora ścieki, co spowodowało szybki wzrost zanieczyszczenia wód. W chwili obecnej zamknięte są zakłady produkcyjne – główni truciciele jeziora.

Oprócz przemysłu istotny wpływ na zły stan wody w jeziorze mają spływy z pól (związki azotu i fosforu).

Aplikacja preparatu REMEDIANT – rok 2014

W 2014 roku w basenie portowym została przeprowadzona aplikacja preparatu REMEDIANT. Zastosowana została dawka 1 kg / 100 m2 powierzchni lustra wody. Biorąc pod uwagę powierzchnię 3850 m2 – zastosowano po zaokrągleniu 40 kg REMEDIANT-u.

Poniżej widać próbki – wyniki badań laboratoryjnych osadów dennych poddanych działania preparatu. Największa redukcja jest widoczna w próbie nr 1. Tutaj zastosowano odpowiednią dawkę preparatu:

Przed aplikacją wykonano szczegółowe pomiary oraz przeprowadzono badania wody:

Po pewnym czasie po aplikacji ponownie dokonano szczegółowej analizy. Uwagę zwraca przede wszystkim zdjęcie „białego” osadu dennego.

Poniżej wyniki porównawcze badań przeprowadzonych na próbach z basenu portowego:

Widać wyraźnie, jak poprawiła się przejrzystość wody, z początkowych 23 cm do 31 cm podczas ostatniego pomiaru. Zmniejszył swoją wartość współczynnik troficzności TSI. Wyraźnie spadała ilość fosforu, a co za tym idzie – chlorofilu. Poniżej analiza na wykresie:

Wyniki badań potwierdziły skuteczność preparatu REMEDIANT:

  • zwiększyła się znacznie przejrzystość wody
  • osad denny zmniejszył swoją objętość oraz strukturę i kolor
  • zniknął nieprzyjemny zapach gnicia osadów dennych

Może Ci się spodobać